podwórkopedia – Makino, Bar na Stawach i Andrusy

Podobno na Zwierzyńcu (przedmieściu Krakowa) Wisła wpada do Rudawy, najważniejszej rzeki w Europie (bo na jej prawym brzegu leży Zwierzyniec, a na lewym Półwsie Zwierzynieckie).

Jest rok „38000 p.n.e. – strategiczne pozycje pomiędzy późniejszym Zwierzyńcem a Laskiem Wolskim zajmują łowcy mamutów. Jeszcze tylko parę tysiącleci, a ich obozowiska zajmą artyści, poeci, naukowcy, a również majlorze, murorze i tramwajorze.” (Siwiec Katarzyna, „Jest w Krakowie ta dzielnica”). W tym samym czasie, na przedmieściu i w mieście Krakowie pojawiły się też kapele podwórkowe – legendarna Krakowska Szmelcpaka, Waganty, Krakowskie Centusie i wreszcie Andrusy z Makino na czele. A kim jest Makino?

Aleksander „Makino” Kobyliński, założyciel grupy Krakowskie Andrusy, zwierzyniecki kinder, który „w mroku salwatorskich bram nigdy cię nie uderzy sam”, „minaret folkloru miejskiego”, którego mekką był Bar na Stawach (lokal kategorii III, czynny od 8 do 20),  bard i „grajek jednej dzielnicy”, Półwsia Zwierzynieckiego, który wie, że „ulicę trzeba w palcach mieć”, „jak pociąg co wypadł z torów”, obok podgórskiego baru „Rękawka”, na tyłach stadionu Cracovii, gdzie pędzono krowy, piewca Baru nad Stawach, bo „tu jak śledzie z nogawek gościom lecą wiersze”.

Więcej:

Wywiady

Piosenki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s