Gendos – szaman z Tuwy

Śpiewająca czarna rzeka
Najmilsza z rzek Mancurük lśni
I choć mnie gdzieś po świecie gna
O niej myślę – mój dom jest tam
(…)
Śpiewająca bystra rzeka
Od źródeł z gór Mancurük lśni
Uleczyć chce i szczęście dać
Czyste otworzy oczy nam…
(Mancurük, tłumaczenie: Mateusz Moczulski)

Gendos (Giennadij Timofiejewicz Czamzyryn) urodził się w górach Ałtaj, w tajdżańskiej wsi Shuj 19 grudnia 1965, w pobliżu Tuwy – słynnego ośrodka śpiewu gardłowego. Zmarł 18 czerwca 2015.
Mistrz śpiewu gardłowego za młodu grywał rolę szamana w lokalnym teatrze. Kiedy dowiedział się, że jego babcia była szamanką zaczął podążać jej drogą. Równolegle rozwijał swoją pasję muzyczną. W 1990 roku grał w zespole Biosintes działającym przy teatrze w Kyzyl – tuwińskiej stolicy (nazwa miasta została nadana przez bolszewików i oznacza „czerwony”). Zespół grający muzykę improwizowaną osadzony był w tradycji i sięgał jednocześnie do eksperymentalnych form. Później Gendos grał w awangardowym zespole K-Space z brytyjskimi muzykami Kenem Hyderem i Timem Hodgkinsonem oraz w rockowym zespole Gen-DOS. Bywał w Europie, gdzie zaczął wchodzić w alianse z jazzmanami łącząc korzenne brzmienia ze eksperymentalnymi formami. Zaczynał z Tie Break i Mazzollem. Do historii przeszedł jego koncert z Mazollem,Majewskim i Janickim w Klubie Mózg oraz jego udział w Nocach Szamanów zorganizowanych przez krakowską Alchemię.

Grał między innymi na szamańskim bębnie z koźlej skóry o przenikającym ciało brzmieniu. Jego dźwiękami „okadzał” uczestników koncertów i warsztatów muzycznych. Do tego celu używał również rosnącego w wyższych partiach gór Sajańskich artyszu, czyli możewielnika (jałowca). Jak mówił „Staram się oddziaływać zarówno na siebie jak i na każdego z widzów. Służy do tego między innymi bęben, kadzidło dzwoneczki. Bęben jest dla mnie organizmem żywym, dzięki niemu kontaktuje się z publicznością i przekazuje swoją energię.(…). Kluczem do zrozumienia tego niech będzie to, że wywodzę się z Tuwy. My wierzymy w siły natury, w pojednanie z nią. Stąd wezwanie do nieba, do ziemi żebym mi pomogły, dały energie do wykonania koncertu.”

Gendos

„Gen-DOS” – „Dyngylday”

Artist/Album: MAKARUK & GENDOS

Więcej:

Gendos – duchowa uczta

Gendos Yurta

Gendos from Tuva performs shamanic ritual

The Savage Saints … którędy pójdą dzicy święci

Gendos (Jakucja), Festiwal Rozstaje

O tuwińskim szamaniźmie

Wikipedia

Szamańskie pogotowie

Tyva Kyzy – Aylanmaa Damyran (trad. – Arr. Tumat Choduraa)

Potężny duch niedźwiedzia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s