Świeża Bielizna w Krakowie

Przedwczoraj w Krakowskiej Hard Rock Cafe wystąpił zespół w kwiecie wieku – od prawie 30 lat obecny na trójmiejskiej scenie alternatywnej.
Bielizna (dawniej Bielizna Goeringa) to jedna z najciekawszych polskich kapel rockowych, których wysyp nastąpił w latach 80 XX wieku. Wiele z tych zespołów można posłuchać na gorzowskiej Kasecie Stilon C-60.

Bieliznę założoną w 1984 roku wyróżniało charakterystyczne brzmienie (brzęczące gitary, wyraźny bas, ciekawe podziały rytmiczne), jedyna w swoim rodzaju maniera wokaLna oraz surrealistyczne teksty Jarka Janiszewskiego, osadzone jednak mocno w codzienności. Możemy w tych piosenkach towarzyszyć samotnej pracownicy kolei państwowych (Prywatne życie kasjerki PKP), czy kobiecie zaręczonej z rzemieślnikiem (Kołysanka dla narzeczonej tapicera). W twórczości Bielizny wątek erotyczno-romantyczny jest obecny w wersji radosnej  (Miłość oralna w Jugosławii), jak i w  cierpiętniczej (Chory związek).
Ale Bielizna to nie tylko amory. Częstym bohaterem piosenek jest człowiek uwikłany w niezbyt przyjazną i zrozumiałą rzeczywistość (np. Władek przechodzi w piąty wymiar, Terrorystyczne bojówki).
Aktualne teksty i aranżacje sprawiają, że Bielizna po 30 latach jest ciągle świeża i bliska ciału.

Bielizna – Taniec Lekkich Goryli (Garaż Film)

Bielizna – STEFAN

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s