Wiejski underground w Krakowie

W Krakowie pojawiła się nowa, na wskroś ariergardowa subkultura, tzw. archaiści (inaczej kisacy), których poprawni politycznie badacze i dziennikarze nazywają „Krakowską Inicjatywą Śpiewu Archaicznego„.  Kisacy z lubością odwołują się do wszelkich ludowych archaików – strojów, zwyczajów, a przede wszystkim tradycyjnych pieśni. Spotkać ich można w zakurzonych archiwach i bibliotekach (wyłącznie przy katalogach kartkowych) oraz śródmiejskich krakowskich piwnicach, gdzie odbywają się undergroundowe spotkania śpiewacze, tzw. archikręgi.

Archikręgom towarzyszy czasami spożywanie przyniesionych potraw. Typową potrawą kisacką jest mazurek (najchętniej czerstwy) zdobiony w prasłowiańskie wzory, dzielony rytualnie podczas kisackich piwnicznych zgromadzeń. Potwierdzenia wymaga śmiała teza, że gromadny śpiew z mazurkiem w ustach nawiązuje do  pradawnego kultu bóstwa obfitości Mykalgabyrty.
Nie ustalono jeszcze charakterystycznego dla kisaków sposobu ubierania się (podobno można ich rozpoznać po drobnych ludowych elementach odzienia,  np. kierpcach, chustach, koralach, czy zapaskach). Mniej ortodoksyjni kisacy zadowalają się tzw. tanią odzieżą (odpowiednio dawną – co najmniej z lat 60 XX wieku). Zdecydowanie łatwiej niż po przyodziewku można rozpoznać kisaka lub kisaczkę po znajomości wiejskich odzywek lub przyśpiewek, za pomocą których wyraża swój bunt przeciwko wielkomiejskiej rzeczywistości i od której ucieka do zagród i obejść ostatnich wiejskich muzykantów. Z tych rustykalnych wypadów, jak i z wizyt w bibliotekach, powstają zbiory pieśni, zamieszczane systematycznie w na kisackiej witrynie wiejsko-wielkomiejskiej (tzw. wuwuwu).

Nie wiadomo jaka będzie przyszłość tej subkultury. Czy będzie działać dalej na zasadach plemienno-koleżeńskich, czy przybierze formę stowarzyszenia, fundacji, a może szerokiego ruchu społecznego, który wprowadzi oberki i mazurki na krakowskie salony i dyskoteki a ludowe pieśni pod wielkomiejskie strzechy?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s